tlo

Koła zainteresowań

OFIARODAWCY

Media o nas

RADIO:

Samo życie... - audycja o Liceum przy NSD


PRASA:

  W "Naszym Dzienniku" ukazał się wywiad z naszym absolwentem - Lubomirem Wanatem. Poniżej zamieszczamy jego treść:

 

Z Lubomirem Wanatem, przedsiębiorcą z firmy SołonRes BW z Rzeszowa, rozmawia Adam Kruczek.

(czytaj cały artykuł)


 

  Ekskluzywny dwumiesięcznik dla biznesmenów w obszernym artykule zwrócił uwagę na wychowawczą i edukacyjną funkcję teatru w naszym Liceum. "Dla siedemnastoletniego chłopaka teatr kojarzy się z obciachem. Ale do czasu. Gdy w końcu staje na oświetlonej scenie, nie umie powiedzieć: nie"...

(czytaj cały artykuł)


 

  W dwumiesięczniku "Któż jak Bóg" zamieszczony został wywiad z ks. dyrektorem Leszkiem Przybylskim, pt. "Wychowujemy chłopaków na wojowników". Oto jego treść:

(czytaj cały artykuł)


 


  W malowniczym zakątku Polski, na Podkarpaciu, niedaleko Krosna, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, znajduje się Miejsce Piastowe. Tu ma siedzibę nasza szkoła. O początkach, idei, jej klimacie i współczesnym wizerunku opowiada artykuł w tygodniku "Niedziela". 

(czytaj cały artykuł) 


 


  "To plus, że wychodzimy na scenę i mówimy bez stresu" - opowiada jeden uczniów występujących w Misterium Męki Pańskiej. O szkole i przeszło stuletniej tradycji teatru w Miejscu Piastowym i realizowanych obecnie tutaj przez uczniów, pełnometrażowych spektaklach, pisze podkarpacki dziennik, rzeszowskie Nowiny".

(czytaj cały artykuł)


 

 

  Szkoła dla przyszłych mężów czy księży? Przede wszystkim "szkoła z duszą" - tak nazywa naszą placówkę redaktor Przemysław Kucharczak.  "Przyznaję, że pierwszy tydzień tu był dla mnie bardzo ciężki - mówi pierwszoklasista z Dębicy. Ale te pierwsze wrażenia zupełnie znikają, jak już zaprzyjaźnisz się z chłopakami". O szkole - widzianej oczami samych uczniów - w "Gościu Niedzielnym".

(czytaj cały artykuł)

 


Link do strony
Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:

 

 

 

Teatr

  Teatr michalicki w Miejscu Piastowym swymi korzeniami sięga czasów bł. ks. Bronisława Markiewicza. Ten wielki człowiek, kapłan, wychowawca, jedną z wielu metod wychowania w duchu powściągliwości i pracy, uczynił właśnie działalność teatralno – sceniczną. Wiedział, że w ten sposób można rozbudzać intelektualnie aktorów, jak też widzów, kształtować wrażliwość moralną, poszerzać zasób wiedzy z dziedziny literatury, historii, sztuki, a w ten sposób przekazywać istotę Objawienia.

  Tę działalność teatralną podejmowało na przestrzeni lat wielu michalitów. Ogromną rolę w podtrzymywaniu i rozwijaniu tej idei odegrał śp. ks. Ferdynand Ochała (1913-1993) uzdolniony autor wielu scenariuszy, świetny reżyser, pedagog, polonista, dyrektor Liceum przy NSD. Dlatego nasz teatr nosi jego imię.

  Dziś również, w dobie komputerów, internetu, tv cyfrowej, telefonii komórkowej, tę działalność teatralno – wychowawczą pragniemy kontynuować, dostrzegając olbrzymie jej walory. Obecnie głównymi aktorami przedstawień jasełkowych, czy też Męki Pańskiej są uczniowie Liceum przy NSD, przy wsparciu dziewcząt z naszego Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Muzyka

  Tam, gdzie rozlega się śpiew, chęć życia tryska z oczu – pisał błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz. Był on przekonany, że muzyka kształtuje piękno duszy młodego człowieka. Dlatego Miejsce Piastowe zawsze rozbrzmiewało chłopięcym śpiewem i dźwiękami różnych instrumentów orkiestry, która powstała tu pod koniec XIX stulecia.

  Mijały lata, a muzyczne tradycje były pielęgnowane i rozwijane przez kolejne pokolenia michalitów. Ta chlubna tradycja znajduje kontynuację także w działalności naszej Szkoły.

  Chór szkolny – prowadzony przez mgr. Edwarda Świątka, nauczyciela Szkoły Muzycznej w Krośnie. W repertuarze posiada "Pasję wg św. Jana", 4-głosowe pieśni na różne uroczystości roku liturgicznego. Najczęściej chór występuje z towarzyszeniem sekcji instrumentów dętych.

  Zespół muzyczny – opiekunem jest Dyrektor Szkoły ks. Leszek Przybylski, w przeszłości basista zespołów "De Colores" i "Michael". Zespół jest propozycją dla tych, którzy już trochę potrafią grać i śpiewać. Daje możliwość kontynuacji odkrytych wcześniej pasji muzycznych.

  Do dyspozycji młodych muzyków jest perkusja, instrument klawiszowy „Roland” oraz zestaw gitar. Szkoła dysponuje profesjonalnym nagłośnieniem estradowym.

  W repertuarze są głównie utwory, często słuchane w radio przez młodzież; czasami bywają to również piosenki religijne. Zespół występuje przy różnych okazjach, na przykład na studniówce, podczas spotkania z rodzicami itp. Niestety ze względu na krótki okres nauki w liceum skład zespołu ulega ciągłej rotacji.

Sport

  Św. Jan Bosko, patrząc na chłopców, często powtarzał: Gdy boisko jest puste, szatan ma pełne ręce roboty.  Uczniowie naszej Szkoły, poza normalnymi zajęciami wychowania fizycznego, mają możliwość stałego korzystania z boisk i sali gimnastycznej, które znajdują się na naszym terenie.

  Największą popularnością cieszą się: piłka nożna, tenis stołowy, siatkówka i siłownia. Choć prawdopodobnie żaden z naszych uczniów do kadry narodowej nie trafi, to jednak w każdym meczu czy to na boisku trawiastym, czy też na hali każdy z zawodników daje z siebie wszystko. Często odwiedzamy też ściankę wspinaczkową, która znajduje się w hali GOSIR-u w pobliskim Jedliczu. Raz na jakiś czas robimy też wypad na basen do Krosna.

  Do okresowych „hitów sportu” należą też biegi długodystansowe, a zimą - jazda na łyżwach czy nartach.

Koło liturgiczne

  Wielu chłopców, którzy trafiają do naszej szkoły to wieloletni ministranci, oazowicze lub uczestnicy pielgrzymek. Dzięki temu sprawy dotyczące liturgii i liturgiki nie są już im obce. Część uczniów spotyka się po raz pierwszy w swoim życiu z tego rodzaju tematyką. Formacja liturgiczna w szkole i seminarium umożliwia jednym zdobycie podstawowych informacji i umiejętności związanych z liturgiczną służbą ołtarza, a drugim poszerzenie posiadanej już wiedzy, udoskonalenie sprawności ministranckich, lektorskich, bądź umiejętności psałterzysty czy akolity.

  Powyższe umiejętności nabywane są dzięki posłudze i uczestnictwu w codziennej Mszy św., przygotowywaniu dużych celebracji liturgicznych podczas licznych uroczystości jakie mają miejsce w tutejszym sanktuarium. Ponadto miejscem przekazywania wiedzy teoretycznej są: katecheza w zwiększonym wymiarze, katecheza pastoralno – liturgiczna zwana „słówkiem wieczornym”, wykłady tematyczne o liturgii. Zajęcia liturgiczne z uczniami prowadzi ks. Kazimierz Joniec, wychowawca i ojciec duchowny niższego seminarium, a jednocześnie ceremoniarz w tutejszym sanktuarium.

Nasza gazeta

  Uczniowie naszej szkoły tworzą, pod okiem wychowawcy gazetę szkolno-seminaryjną o nazwie Alumn. Pismo to ukazuje się średnio co miesiąc. Jest w nim miejsce na słówko od redakcji, nawiązanie do przeżywanego okresu liturgicznego, wspomnienie świętych, rozmowa miesiąca - wywiad z ciekawą osobą, przeżycia uczniów związane z ważnymi wydarzeniami, kalendarium szkolne, informacje sportowe, zainteresowania uczniów, humor.

  Seminaryjne mini-dziennikarstwo staje się okazją w doskonaleniu umiejętności pisania oraz zwięzłego wyrażania prezentowanych treści. Do tworzenia naszej gazety bardzo ochotnie włącza się nie tylko kolegium redakcyjne, ale też pozostali uczniowie naszej szkoły.

.

 

Koło informatyczne

 Nasza szkoła posiada dobrze wyposażoną pracownię komputerową. Uczniowie w ramach planowych zajęć lekcyjnych doskonalą umiejętności z zakresu technologii informatycznej. Szkoła stwarza także okazje rozwijania zainteresowań w tym zakresie. Pod opieką nauczyciela, na dodatkowych zajęciach można pogłębić wiedzę i sprawność z zakresu informatyki.

  Staramy się kształtować w naszych uczniach umiejętność właściwego użytkowania tego rodzaju techniki. Szkoła promuje mądre korzystanie z internetu, wskazując na szerokie możliwości jakie z niego płyną, rekomendując strony wartościowe i atrakcyjne.

  Dodatkowe spotkania w sali internetowej stanowią też okazję do nawiązywania łączności elektronicznej z najbliższymi i przyjaciółmi.

Turystyka

  Nasze Liceum położone jest w jednym z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo miejsc regionu. Miejsce Piastowe leży między Beskidem Niskim od południa a Pogórzem Dynowsko-Strzyżowskim od północy. W pobliżu znajdują się liczne parki i rezerwaty, takie jak Magurski Park Narodowy, Jaśliski Park Krajobrazowy czy Rezerwat przyrody Prządki.

  Nic więc dziwnego, że nasi uczniowie nieraz udają się w górskie wycieczki. Możliwość obcowania z przyrodą, relaks po trudach nauki czy wspaniałe panoramy - to tylko niektóre z atutów takiego wypadu. Dotychczas zorganizowaliśmy kilka takich wycieczek, ale już planujemy kolejne.

 

A gdzie byliśmy dotychczas? Zobaczcie sami!

 


  • Góra Grzywacka (567 m.) - szczyt górujący nad doliną rzeki Wisłoka, który zdobyliśmy wchodząc od Nowego Żmigrodu. Przepiękne widoki z 11-metrowej platformy widokowej rekompensują wszelkie trudy podróży. Byliśmy tam 18 listopada 2012 r.

(zobacz  galerię)

 


 

  • Cergowa (716 m.) - u podnóża tej góry leży kilka miejscowości, m. in. Dukla, Jasionka, Lubatowa. U jej stóp wiódł swój pustelniczy żywot św. Jan z Dukli, a w czasie II wojny światowej na północnych zboczach rozbił się niemiecki bombowiec, którego pilot nie docenił wysokości Cergowej.

(zobacz relację i zdjęcia)

 


 

  • Rusinowa Polana i Gęsia Szyja (1489 m.) - to już oczywiście Tatry, które zwiedzaliśmy w czerwcu ubiegłego roku. Jedyne w Polsce góry wysokie chyba na każdym zrobiły piorunujące wrażenie - zwłaszcza, że pogoda była wyśmienita.

(zobacz relację i zdjęcia)

 

 


 

  • ponownie Góra Grzywacka - która tym razem padła łupem chłopaków z pierwszej klasy. Przy okazji pierwszaki zwiedzili też tereny Magurskiego Parku Narodowego, m. in. historyczny cmentarz żydowski z czasów II wojny światowej na Przełęczy Hałbów i muzeum militariów w Dukli.

(zobacz relację i zdjęcia)

 


 

  • Baranie (słow. Stavok - 754 m.) - szczyt na granicy polsko-słowackiej, w obrębie Magurskiego Parku Narodowego. Dzięki 17-metrowej platformie widokowej można stąd podziwiać wspaniałą panoramę całego (!) Beskidu Niskiego. Aż nie chciało się schodzić!

 (zobacz relację, zdjęcia i filmik ze szczytu)

 


 

  • Trzy Korony (982 m.) - w Pieniny pojechaliśmy w ostatni "szkolny" weekend 2013/14. Część z nas wybrała spływ Dunajcem, zaś inni - spragnieni górskich przygód - weszli na najpopularniejszy pieniński szczyt.

(zobacz relację, zdjęcia i filmik ze szczytu)

 


 

  • Babia Góra (czyli Diablak - 1725 m.) - tak wysoko jeszcze nie byliśmy. Na Królową Beskidów wspięliśmy się pięknym, acz wymagającym szlakiem, tzw. Percią Akademików. Łatwo nie było, ale jakoś trzeba sobie zasłużyć na cudowną herbatę w schronisku Markowe Szczawiny...

(zobacz relację, zdjęcia i filmy)

 


 

  •