tlo

Koła zainteresowań

OFIARODAWCY

Media o nas

RADIO:

Samo życie... - audycja o Liceum przy NSD


PRASA:

  W "Naszym Dzienniku" ukazał się wywiad z naszym absolwentem - Lubomirem Wanatem. Poniżej zamieszczamy jego treść:

 

Z Lubomirem Wanatem, przedsiębiorcą z firmy SołonRes BW z Rzeszowa, rozmawia Adam Kruczek.

(czytaj cały artykuł)


 

  Ekskluzywny dwumiesięcznik dla biznesmenów w obszernym artykule zwrócił uwagę na wychowawczą i edukacyjną funkcję teatru w naszym Liceum. "Dla siedemnastoletniego chłopaka teatr kojarzy się z obciachem. Ale do czasu. Gdy w końcu staje na oświetlonej scenie, nie umie powiedzieć: nie"...

(czytaj cały artykuł)


 

  W dwumiesięczniku "Któż jak Bóg" zamieszczony został wywiad z ks. dyrektorem Leszkiem Przybylskim, pt. "Wychowujemy chłopaków na wojowników". Oto jego treść:

(czytaj cały artykuł)


 


  W malowniczym zakątku Polski, na Podkarpaciu, niedaleko Krosna, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, znajduje się Miejsce Piastowe. Tu ma siedzibę nasza szkoła. O początkach, idei, jej klimacie i współczesnym wizerunku opowiada artykuł w tygodniku "Niedziela". 

(czytaj cały artykuł) 


 


  "To plus, że wychodzimy na scenę i mówimy bez stresu" - opowiada jeden uczniów występujących w Misterium Męki Pańskiej. O szkole i przeszło stuletniej tradycji teatru w Miejscu Piastowym i realizowanych obecnie tutaj przez uczniów, pełnometrażowych spektaklach, pisze podkarpacki dziennik, rzeszowskie Nowiny".

(czytaj cały artykuł)


 

 

  Szkoła dla przyszłych mężów czy księży? Przede wszystkim "szkoła z duszą" - tak nazywa naszą placówkę redaktor Przemysław Kucharczak.  "Przyznaję, że pierwszy tydzień tu był dla mnie bardzo ciężki - mówi pierwszoklasista z Dębicy. Ale te pierwsze wrażenia zupełnie znikają, jak już zaprzyjaźnisz się z chłopakami". O szkole - widzianej oczami samych uczniów - w "Gościu Niedzielnym".

(czytaj cały artykuł)

 


Link do strony
Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:

 

 

 

  Wielu chłopców, którzy trafiają do naszej szkoły to wieloletni ministranci, oazowicze lub uczestnicy pielgrzymek. Dzięki temu sprawy dotyczące liturgii i liturgiki nie są już im obce. Część uczniów spotyka się po raz pierwszy w swoim życiu z tego rodzaju tematyką. Formacja liturgiczna w szkole i seminarium umożliwia jednym zdobycie podstawowych informacji i umiejętności związanych z liturgiczną służbą ołtarza, a drugim poszerzenie posiadanej już wiedzy, udoskonalenie sprawności ministranckich, lektorskich, bądź umiejętności psałterzysty czy akolity.

  Powyższe umiejętności nabywane są dzięki posłudze i uczestnictwu w codziennej Mszy św., przygotowywaniu dużych celebracji liturgicznych podczas licznych uroczystości jakie mają miejsce w tutejszym sanktuarium. Ponadto miejscem przekazywania wiedzy teoretycznej są: katecheza w zwiększonym wymiarze, katecheza pastoralno – liturgiczna zwana „słówkiem wieczornym”, wykłady tematyczne o liturgii. Zajęcia liturgiczne z uczniami prowadzi ks. Kazimierz Joniec, wychowawca i ojciec duchowny niższego seminarium, a jednocześnie ceremoniarz w tutejszym sanktuarium.