Wielu chłopców, którzy trafiają do naszej szkoły to wieloletni ministranci, oazowicze lub uczestnicy pielgrzymek. Dzięki temu sprawy dotyczące liturgii i liturgiki nie są już im obce. Część uczniów spotyka się po raz pierwszy w swoim życiu z tego rodzaju tematyką. Formacja liturgiczna w szkole i seminarium umożliwia jednym zdobycie podstawowych informacji i umiejętności związanych z liturgiczną służbą ołtarza, a drugim poszerzenie posiadanej już wiedzy, udoskonalenie sprawności ministranckich, lektorskich, bądź umiejętności psałterzysty czy akolity.

Powyższe umiejętności nabywane są dzięki posłudze i uczestnictwu w codziennej Mszy św., przygotowywaniu dużych celebracji liturgicznych podczas licznych uroczystości jakie mają miejsce w tutejszym sanktuarium. Ponadto miejscem przekazywania wiedzy teoretycznej są: katecheza w zwiększonym wymiarze, katecheza pastoralno – liturgiczna zwana „słówkiem wieczornym”, wykłady tematyczne o liturgii. Zajęcia liturgiczne z uczniami prowadzi ks. Kazimierz Joniec, wychowawca i ojciec duchowny niższego seminarium, a jednocześnie ceremoniarz w tutejszym sanktuarium.