tlo

Koła zainteresowań

OFIARODAWCY

Media o nas

RADIO:

Samo życie... - audycja o Liceum przy NSD


PRASA:

  W "Naszym Dzienniku" ukazał się wywiad z naszym absolwentem - Lubomirem Wanatem. Poniżej zamieszczamy jego treść:

 

Z Lubomirem Wanatem, przedsiębiorcą z firmy SołonRes BW z Rzeszowa, rozmawia Adam Kruczek.

(czytaj cały artykuł)


 

  Ekskluzywny dwumiesięcznik dla biznesmenów w obszernym artykule zwrócił uwagę na wychowawczą i edukacyjną funkcję teatru w naszym Liceum. "Dla siedemnastoletniego chłopaka teatr kojarzy się z obciachem. Ale do czasu. Gdy w końcu staje na oświetlonej scenie, nie umie powiedzieć: nie"...

(czytaj cały artykuł)


 

  W dwumiesięczniku "Któż jak Bóg" zamieszczony został wywiad z ks. dyrektorem Leszkiem Przybylskim, pt. "Wychowujemy chłopaków na wojowników". Oto jego treść:

(czytaj cały artykuł)


 


  W malowniczym zakątku Polski, na Podkarpaciu, niedaleko Krosna, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, znajduje się Miejsce Piastowe. Tu ma siedzibę nasza szkoła. O początkach, idei, jej klimacie i współczesnym wizerunku opowiada artykuł w tygodniku "Niedziela". 

(czytaj cały artykuł) 


 


  "To plus, że wychodzimy na scenę i mówimy bez stresu" - opowiada jeden uczniów występujących w Misterium Męki Pańskiej. O szkole i przeszło stuletniej tradycji teatru w Miejscu Piastowym i realizowanych obecnie tutaj przez uczniów, pełnometrażowych spektaklach, pisze podkarpacki dziennik, rzeszowskie Nowiny".

(czytaj cały artykuł)


 

 

  Szkoła dla przyszłych mężów czy księży? Przede wszystkim "szkoła z duszą" - tak nazywa naszą placówkę redaktor Przemysław Kucharczak.  "Przyznaję, że pierwszy tydzień tu był dla mnie bardzo ciężki - mówi pierwszoklasista z Dębicy. Ale te pierwsze wrażenia zupełnie znikają, jak już zaprzyjaźnisz się z chłopakami". O szkole - widzianej oczami samych uczniów - w "Gościu Niedzielnym".

(czytaj cały artykuł)

 


Link do strony
Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:

 

 

 

  Tam, gdzie rozlega się śpiew, chęć życia tryska z oczu – pisał błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz. Był on przekonany, że muzyka kształtuje piękno duszy młodego człowieka. Dlatego Miejsce Piastowe zawsze rozbrzmiewało chłopięcym śpiewem i dźwiękami różnych instrumentów orkiestry, która powstała tu pod koniec XIX stulecia.

  Mijały lata, a muzyczne tradycje były pielęgnowane i rozwijane przez kolejne pokolenia michalitów. Ta chlubna tradycja znajduje kontynuację także w działalności naszej Szkoły.

  Chór szkolny – prowadzony przez mgr. Edwarda Świątka, nauczyciela Szkoły Muzycznej w Krośnie. W repertuarze posiada "Pasję wg św. Jana", 4-głosowe pieśni na różne uroczystości roku liturgicznego. Najczęściej chór występuje z towarzyszeniem sekcji instrumentów dętych.

  Zespół muzyczny – opiekunem jest Dyrektor Szkoły ks. Leszek Przybylski, w przeszłości basista zespołów "De Colores" i "Michael". Zespół jest propozycją dla tych, którzy już trochę potrafią grać i śpiewać. Daje możliwość kontynuacji odkrytych wcześniej pasji muzycznych.

  Do dyspozycji młodych muzyków jest perkusja, instrument klawiszowy „Roland” oraz zestaw gitar. Szkoła dysponuje profesjonalnym nagłośnieniem estradowym.

  W repertuarze są głównie utwory, często słuchane w radio przez młodzież; czasami bywają to również piosenki religijne. Zespół występuje przy różnych okazjach, na przykład na studniówce, podczas spotkania z rodzicami itp. Niestety ze względu na krótki okres nauki w liceum skład zespołu ulega ciągłej rotacji.