tlo

Koła zainteresowań

OFIARODAWCY

Media o nas

RADIO:

Samo życie... - audycja o Liceum przy NSD


PRASA:

  W "Naszym Dzienniku" ukazał się wywiad z naszym absolwentem - Lubomirem Wanatem. Poniżej zamieszczamy jego treść:

 

Z Lubomirem Wanatem, przedsiębiorcą z firmy SołonRes BW z Rzeszowa, rozmawia Adam Kruczek.

(czytaj cały artykuł)


 

  Ekskluzywny dwumiesięcznik dla biznesmenów w obszernym artykule zwrócił uwagę na wychowawczą i edukacyjną funkcję teatru w naszym Liceum. "Dla siedemnastoletniego chłopaka teatr kojarzy się z obciachem. Ale do czasu. Gdy w końcu staje na oświetlonej scenie, nie umie powiedzieć: nie"...

(czytaj cały artykuł)


 

  W dwumiesięczniku "Któż jak Bóg" zamieszczony został wywiad z ks. dyrektorem Leszkiem Przybylskim, pt. "Wychowujemy chłopaków na wojowników". Oto jego treść:

(czytaj cały artykuł)


 


  W malowniczym zakątku Polski, na Podkarpaciu, niedaleko Krosna, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, znajduje się Miejsce Piastowe. Tu ma siedzibę nasza szkoła. O początkach, idei, jej klimacie i współczesnym wizerunku opowiada artykuł w tygodniku "Niedziela". 

(czytaj cały artykuł) 


 


  "To plus, że wychodzimy na scenę i mówimy bez stresu" - opowiada jeden uczniów występujących w Misterium Męki Pańskiej. O szkole i przeszło stuletniej tradycji teatru w Miejscu Piastowym i realizowanych obecnie tutaj przez uczniów, pełnometrażowych spektaklach, pisze podkarpacki dziennik, rzeszowskie Nowiny".

(czytaj cały artykuł)


 

 

  Szkoła dla przyszłych mężów czy księży? Przede wszystkim "szkoła z duszą" - tak nazywa naszą placówkę redaktor Przemysław Kucharczak.  "Przyznaję, że pierwszy tydzień tu był dla mnie bardzo ciężki - mówi pierwszoklasista z Dębicy. Ale te pierwsze wrażenia zupełnie znikają, jak już zaprzyjaźnisz się z chłopakami". O szkole - widzianej oczami samych uczniów - w "Gościu Niedzielnym".

(czytaj cały artykuł)

 


Link do strony
Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:

 

 

 

  Teatr michalicki w Miejscu Piastowym swymi korzeniami sięga czasów bł. ks. Bronisława Markiewicza. Ten wielki człowiek, kapłan, wychowawca, jedną z wielu metod wychowania w duchu powściągliwości i pracy, uczynił właśnie działalność teatralno – sceniczną. Wiedział, że w ten sposób można rozbudzać intelektualnie aktorów, jak też widzów, kształtować wrażliwość moralną, poszerzać zasób wiedzy z dziedziny literatury, historii, sztuki, a w ten sposób przekazywać istotę Objawienia.

  Tę działalność teatralną podejmowało na przestrzeni lat wielu michalitów. Ogromną rolę w podtrzymywaniu i rozwijaniu tej idei odegrał śp. ks. Ferdynand Ochała (1913-1993) uzdolniony autor wielu scenariuszy, świetny reżyser, pedagog, polonista, dyrektor Liceum przy NSD. Dlatego nasz teatr nosi jego imię.

  Dziś również, w dobie komputerów, internetu, tv cyfrowej, telefonii komórkowej, tę działalność teatralno – wychowawczą pragniemy kontynuować, dostrzegając olbrzymie jej walory. Obecnie głównymi aktorami przedstawień jasełkowych, czy też Męki Pańskiej są uczniowie Liceum przy NSD, przy wsparciu dziewcząt z naszego Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.