przy Niższym Seminarium Duchownym
Ks
ięży Michalitów w Miejscu Piastowym

Organ prowadzący - Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, założone przez Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza (1842-1912), twórcę instytutów wychowawczych dla dzieci i młodzieży.

Szkoła niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej.

• cykl kształcenia - 3 lata;
  • profil humanistyczny;
  • internat własny stanowiący integralna część szkoły;
  • każdy uczeń szkoły jest jednocześnie jej mieszkańcem, czując się współodpowiedzialnym za jej funkcjonowanie.

Przeznaczenie szkoły: dla młodzieży męskiej kandydującej do kapłaństwa lub poszukującej własnej drogi życiowej. Szkoła oferuje również wykształcenie i środowisko wsparcia dla chłopców znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej.

Cele i zadania szkoły:

• zapewnienie wykształcenia na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej;
  • wychowanie do odpowiedzialności za siebie, za innych, za dobro wspólne w życiu rodzinnym i społecznym.

Wychowanie i nauczanie:

• zasady katolickie;
  • własny program wychowania oparty na markiewiczowskich zasadach ideowych "Któż jak Bóg!" oraz "Powściągliwość i Praca".

Życie szkolno-seminaryjne to:

• praca duchowa: codzienna Msza św., wspólne modlitwy poranne, południowe i wieczorne;
  • praca umysłowa: nauka w szkole i własna, rozwój osobistych zainteresowań (teatr seminaryjny, zespół muzyczny, sport, koła zainteresowań, gazeta, itp.)
  • praca fizyczna na rzecz szkoły i seminarium.

Kaplica seminaryjna

Środki na działalność dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą to:

• pomoc Zgromadzenia Ks. Michalitów,
  • dotacja państwowa,
  • pomoc charytatywna dla uczniów ubogich. Odpłatność rodziców (opiekunów) przeznaczona jest wyłącznie na pokrycie kosztów pobytu ucznia w internacie wraz z uposażeniem.

Bardzo dużo informacji na temat życia szkoły, dnia codziennego w kolegium

internackim, organizacji nauki własnej, rekreacji i wielu kół zainteresowań

znajdziesz w artykułach zakładki MEDIA O NAS na stronie głównej.

Zacznij od audycji "Samo życie", przedstawiającej w przystępny i lekki sposób

klimaty naszej szkoły.

Przyjedź do nas!

Najlepszym sposobem poznania szkoły są jej odwiedziny i rozmowa z uczniami, poznanie na miejscu warunków kształcenia oraz pobytu w naszej placówce.
Czekamy...!

W prasie o nas (fragmenty):

Fragment artykułu, zamieszczonego w dwumiesięczniku "Któż jak Bóg":

"Zwracamy uwagę na kształtowanie dobrych nawyków wśród młodzieży - chcemy aby było to środowisko wolne od "fali", od przemocy, alkoholu, papierosów, od ślepego hołdowania subkulturom. W przeciętnej szkole ten, kto nie chce próbować alkoholu, papierosów, nie przeklina, często jest wyobcowany. U nas napiętnowany byłby ten, kto by tego próbował.

Dbamy też o ukształtowanie w uczniach pewnej wrażliwości religijnej - przyzwyczajamy do codziennej modlitwy, krótkiej mszy świętej. Efekt jest taki, że mamy tu m. in. powołania do pracy duszpasterskiej, choć nie jest to naszym głównym celem. Niektórzy chcą po prostu chodzić do naszej szkoły, bo wiedzą, że tu nikt nie będzie się z nich naśmiewał dlatego, że mówią pacierz, że chodzą na Mszę, że nie przeklinają. No i prawda jest taka, że jak chłopcy zaczynają dzień od Mszy świętej i Komunii, to potem się tak prędko okładać pięściami nie zaczną.

Oczywiście duży nacisk kładziemy też na naukę. Z ucznia słabego potrafimy zrobić dobrego maturzystę. Klasy są małe liczebnie, możemy więc powtarzać wielokrotnie trudniejsze partie materiału, zając się z każdym z uczniów bardziej osobiście. Zwracamy też uwagę na naukę własną, w wolnym czasie. Wielu chłopaków w swoim domu rodzinnym nie miałoby ku niej warunków, tutaj one są.

Z tym wykształceniem wiąże się też nadanie uczniom poglądu na świat. Chcemy, aby wiedzieli, jak się w życiu zachować, jakie decyzje podejmować, gdy będą już ojcami, kapłanami, pracownikami.

Kolejna rzecz - to przyzwyczajenie naszych chłopaków do pracy. Pomagają oni w sprzątaniu szkoły, drobnych remontach - dzięki temu zaczynają oni traktować tę szkołę jak drugi dom, czują się za nią odpowiedzialni. Nikt więc tutaj nie pisze po ławkach, po ścianach w toaletach, jak to w innych szkołach często bywa."

(całość tutaj)

Fragment artykułu, zamieszczonego w tygodniku "Gość Niedzielny":

"Chłopcy siadają nad książkami w klasach albo w przytulnych wnękach przy korytarzach, jak kto lubi. Wtedy działa mobilizująco mechanizm tak zwanej grupy zbiorczej. Nawet chłopak, który w domu nie dotykał książki przez cały tydzień, tu jednak po nią sięgnie, bo to samo robią jego koledzy."

(całość tutaj)

Fragment wywiadu z absolwentem naszej szkoły, przedsiębiorcą Lubomirem Wanatem:

"- Czy myśląc o przyszłości Pańskich dzieci widziałby je Pan w szkole katolickiej?

- Sądzę, że tak. Teraz dobrze widzę i doceniam to, że dzięki tej szkole byliśmy w mniejszym stopniu narażeni na różnego rodzaju zagrożenia, jak narkotyki, alkohol czy papierosy. Młody człowiek czasem ma ochotę popróbować różnych zakazanych rzeczy, a w tej szkole byliśmy przypilnowani, może nawet i lepiej niż przez rodziców. Nauczono nas tam samodzielności  i pracowitości, a to się zawsze w życiu przydaje. Uczęszczając do liceum katolickiego, mieliśmy też poczucie elitarności, gdyż jest to szkoła prywatna i nikt tak z ulicy bez informacji, z jakiego środowiska pochodzi, nie był do niej przyjmowany."

Nasz adres:

Liceum Ogólnokształcące przy NSD